10 godina Marijinih obroka

Naša škola već 10 godina redovito sudjeluje u projektu Marijih obroka. Ove smo godine odlučili, osim tradicionalnog skupljanja novca na nastavi i putem Božićnog sajma, obilježiti i  druge datume vezane uz ovaj projekt.

10. listopada svjetski je dan kaše. Znamo da je udruga Marijinih obroka prvenstveno usmjerena i usredotočena samo na jedan cilj-da svako dijete dobije hranjivi obrok na mjestu obrazovanja, a najčešći obroci koje djecu dobivaju su; kukuruzna kaša, riža, grah, leća, kaša pojačana vitaminima, juha s povrćem i slično.

Da bi naša djeca dobila barem mali uvid onoga što djeca jedu u zemljama kojima Marijini obroci pomažu, pripremili smo im tri kaše: zobenu, kukuruznu  i prosenu. Mišljenja su bila vrlo podijeljena, od "jako mi se sviđa" do "drago mi je da to ne moram jesti svaki dan". Sve u svemu, naši su učenici bili zahvalni na obilju hrane koju imaju svakodnevno i suosjećalli su s djecom kojima su te kaše sve što imaju za jesti. Obećali su da će ubuduće biti zahvalniji i ne toliko izbirljivi po pitanju hrane.

21. veljače međunarodni je dan materinskog jezika, kojeg smo mi obilježili 28. veljače radi zimskih praznika. Proveli smo dan istraživajući zemlje kojima Marijini obroci pomažu te saznali kojim se materinskim jezikom djeca služe. Na papiriće smo ispisali kako se na njihovim jezicima kažu "Marijii obroci" i riječ "hvala".

I zadnji datum kojeg smo obilježili je dan Afrike, 25. svibnja. Marijini obroci pomažu u 18 zemalja, na tri kontinenta, a mi smo istraživali koliko ih je smješteno na Afričkom kontinentu, koje su to države, gdje se nalaze i kakva im je zastava.

Osim ovih navedenih aktivnosti, tijekom godine često se osvrćemo na rad udruge, prikazujemo kratke video uratke o Marijinim obrocima, te ih obavještavamo o radu udruge i broju djece koji neprekidno raste, zahvaljujući upravo svima nama.

Učenicima su se ove dodatne aktivnosti jako svidjele jer su postali svjesniji svojih "privilegija" u usporedbi s djecom kojima je svaki dan borba. Borba ili protiv gladi ili protiv siromaštva ili protiv nedostatka obrazovanja.

Zahvaljujemo na svakom novčiću doniranom za Marijine obroke.

Više o radu udruge Marijinih obroka možete pronaći na njihovoj web stranici: https://www.marysmeals.hr/ ili u Verbumu potražite knjigu Baraka koja je nahranila milijun djece od čije se prodaje novac također uplaćuje Marijinim obrocima. Ako želite pogledati dokumentarni film Dijete 31, dostupan je na YouTube stranici Marijinih obroka.

Magnus MacFarlane-Barrow (osnivač udruge) je rekao: „Marijini obroci su niz malih djela ljubavi. Ako ujedinite sve te male žrtve, stvara se nešto prekrasno.“ Ovom prilikom pozivamo sve naše roditelje i ostale mještane da se uvijek rado pridruže u svim budućim humanitarnim akcijama za Marijine obroke kojih će i dalje biti! Mala djela milosrđa čine veliku razliku. Pomozite nam i dalje da zajedno preobražavamo živote stotinama tisuća siromašne djece diljem svijeta.

objavio: Valentina Čutura   datum: 18. 6. 2023.