Posjet Tikvešu i Parku prirode Kopački rit

Učenici petog i šestog razreda naše škole 23. svibnja 2023. posjetili su Park prirode Kopački rit i Prezentacijsko - edukacijski centar Tikveš u sklopu jednodnevnog izleta.

Ukupno 22 učenika petog i šestog razreda naše škole posjetilo je nama najbliži Park prirode, Kopački rit, PEC Tikveš i Osijek u sklopu jednodnevne nastave u pratnji učiteljice Tihane Svoren Kolarec i učitelja Stjepana Nekića.

Putovanje je započelo u novouređenom centru Tikveš gdje su učenici u multimedijalnom i interaktivnom postavu učili o prirodnim fenomenima Kopačkog rita i cijele Baranje. Mogli su vidjeti po čemu je park poseban, kako se razvijao kroz povijest te o važnosti močvara po Europu i svijet. Također su se upoznali s važnosti dvorca Tikveš i njegovom ulogom kroz povijest.

Poslije Tikveša uslijedila je vožnja brodom po jezeru Sakadaš gdje su učenici mogli iskusiti i vidjeti sve biljne i životinjske vrste koje čine Kopački rit posebnim. Učenici su najbolje doživjeli komarce koji su neumorno, ali i neuspješno zujali oko dobro zaštićenih učenika, ali mogli su vidjeti razne vrste kukaca, ptica (čak i orla koji je simbol parka!), vodozemaca i sisavaca. Kormorani u svojim ogromnim staništima usred močvare najbolje su pozirali za učeničke fotografije.

Poslije vožnje brodom uslijedio je obilazak šetnice iznad močvare. Šetnica nije u najboljem stanju pa je svaki korak bio oprezan kako ne bismo upali među lopoče.

Po završetku obilaska Kopačkog rita uputili smo se prema Karancu gdje je za nas bio organiziran ručak u Baranjskoj kući, a nakon slasnog obroka učenici su otišli u Ulicu zaboravljenog vremena koja se nalazi odmah iza Baranjske kuće. Proučavanjem starih ambara u kojima su smještene kovačnice, brijačnice, gostionice s rijetkim starinskim zanimanjima i raznolikim starim alatima, zakoračili smo u povijest i svakodnevicu baranjskog kraja. Za kraj obilaska učenici su nagrađeni  pečenjem opeke od blata. Sami smo vidjeli tehniku majstora koji je pokazivao i napravili dvije opeke od blata i sijena.

Šećer na kraju bila je kratka pauza u Osijeku gdje su učenici prvo posjetili slastičarnicu Petar Pan i osvježeni prošetali Tvrđom i užim centrom Osijeka.

Umorni i zadovoljni, učenici su se vratili kućama predvečer.

objavio: Stjepan Nekić   datum: 25. 5. 2023.