Lektira iz vrećice

Ususret ljetu učenici 1. i 2. razreda potrudili su se uz upute za rad lijepo prezentirati književna djela B. Prosenjaka Miš i M. Pfister Riba duginih boja na suvremen i zanimljiv način kao lektira iz vrećice.

Svi smo razumjeli pouku da su i najmanje životinje poput miša živa bića koja samo žele svoju slobodu. Ribica Srebrica shvatila je da je prijateljstvo važnije od ljepote i vanjskog izgleda.

Na kraju su se učenici likovno izrazili i izradili svoju ribicu prijateljicu koja mirno pliva u moru i čeka ljetne praznike.

Miš je kratka, zabavna i edukativna pričica Božidara Prosenjaka, koja govori o ekipi dječaka koji su ulovili miša i htjeli ga zadržati. Kada je pala noć nisu ga imali kamo smjestiti kako bi ih dočekao do jutra. Priča je ilustrirana pa je prate lijepe slike koje dočaravaju pothvat udomljavanja miša.

Svi vi koji još niste čitali priče o ribici Srebrici svojoj djeci, posudite ovu divnu slikovnicu u koju su se zaljubili veliki i mali iz cijelog svijeta.

Ribica Srebrica je najljepša riba u cijelom oceanu. Njene blistave i svjetlucave ljuskice mame poglede cijelog morskog svijeta. Ona je svjesna svoje ljepote, ali postaje ohola i umišljena. Svojim ponašanjem polako gubi naklonost i privrženost drugih ribica jer one uviđaju da je Srebrici bitna samo vanjska ljepota.

Srebrica zbog svog ponašanja ostaje sama, tužna i nesretna shvativši da prijatelje neće zadržati svojim lijepim ljuskama jer prava i istinska ljepota dolazi iznutra.

Što je vrijedila Srebrici njezina blistava ljepota ako joj se više nitko nije divio?

Shvatila je Srebrica da se vanjska ljepota nikako ne može mjeriti s ljepotom i srećom koju nam pruža iskreno prijateljstvo. Odlučila je podijeliti svoje blistave ljuske drugim ribicama i što ih je više dijelila to se osjećala sretnijom. Iako joj je ostala samo jedna svjetlucava ljuska to nije umanjilo njenu sreću već upravo suprotno, učinilo ju je sretnijom kao nikad do sad jer se osjećala prihvaćenom i voljenom.

objavio: Lidija Flinčec   datum: 6. 6. 2024.

« Listopad 2024 »