Izgradnja sjenice i uređenje okoliša u PŠ Antin

U školskom dvorištu Područne škole Antin ovih dana niknula je sjenica kao rezultat projekta „Naše mjesto pod suncem“.

To je projekt koji je u suradnji sa školom proveo KUD „Lela i Vladimir Matanović“ iz Antina. Cilj projekta bio je uređenje školskog dvorišta izgradnjom sjenice i uređenjem zelenih površina sadnjom novih nasada ukrasnog grmlja i cvijeća. Sredstva za projekt u iznosu od 10.000,00 kuna osigurala je Zaklada „Slagalica“ iz Osijeka. Administrativnu podršku u provedbi projekta pružili su djelatnici LAG-a Srijem iz Lovasa. Samu provedbu projekta iznijeli su volonteri koji su nesebično odvojili svoje vrijeme i uložili svoj trud u poslovima izgradnje sjenice: od izrade nacrta, pripreme terena, betoniranja podloge, rezanja građe, bojanja, montaže do pokrivanja sjenice. Među njima su bili dakako roditelji naših učenika, ali i drugi mještani Antina koji su se spremno odazvali na radne akcije. U uređenju okoliša sudjelovali su učenici i učitelji Područne škole Antin koji su posadili maćuhice, ukrasno grmlje i sadnice pitomog kestena u školskom dvorištu. Sjenicu smo svečano otvorili priredbom u sklopu obilježavanja Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u četvrtak 19. listopada. Osim nastupa dječjeg zbora i prigodnih recitacija, pod sjenicom smo izložili kruh i druge krušne proizvode, peciva i kolače. Nakon priredbe, svi nazočni su se okrijepili ukusnim domaćim proizvodima te su nastavili druženje pod sjenicom i oko sjenice.

Izgradnjom sjenice učenici i učitelji su dobili prekrasan prostor za izvođenje nastave na otvorenom. Tijekom ove školske godine škola provodi projekt „Učionica bez zidova“ koji ima za cilj potaknuti druge oblike nastave pored redovitog učioničkog oblika. Stoga se izgradnja sjenice dogodila u pravo vrijeme te će biti maksimalno iskorištena. Također, sjenica je otvorena za sve mještane Antina, mlade i stare, koji sada mogu svoje slobodno vrijeme, svoja druženja i aktivnosti provoditi u ugodnom ambijentu okruženi umirujućim zelenilom. U blizini sjenice na proljeće planiramo zasaditi tradicijski vrt sa začinskim i drugim biljem.

Ovom prilikom želimo zahvaliti Zakladi „Slagalica“ iz Osijeka na doniranim sredstvima; KUD-u „Lela i Vladimir Matanović“ iz Antina koji su nositelji projekta; djelatnicima LAG-a Srijem koji su nam pomogli u pisanju projekta; volonterima: roditeljima naših učenika i drugim mještanima Antina koji su svojim radom izgradili sjenicu i uredili okoliš; učiteljima i učenicima PŠ Antin na provedbi akcije uređenja okoliša i na kraju naravno mamama i bakama koje su pripremile kolače i peciva za priredbu i svečano otvorenje sjenice.

Više fotografija u fotogaleriji.

objavio: Antun Maletić   datum: 14. 11. 2017.