Posjet osmaša Vukovaru

Učenici osmog razreda i ove su godine sudjelovali u projektu ,,Posjet učenika osmog razreda Vukovaru“.

Ministarstvo branitelja je 2014. godine u suradnji s Javnom ustanovom "Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar" pokrenulo projekt koji ima za cilj očuvati sjećanje na Domovinski rat i stradavanje Vukovara.

Učenici osmog razreda su u utorak ujutro u pratnji razrednice i profesora povijesti krenuli put Vukovara. Svoj boravak u Vukovaru započeli su obilaskom Muzeja vučedolske kulture. Tamo su se mogli upoznati s jednom od najstarijih svjetskih civilizacija koja je obitavala na ovim područjima.

Obilazak muzeja nastavio se u Gradskom muzeju u dvorcu Eltz.

Uslijedio je ručak u restoranu "Istra" koji je smješten u prostorima bivše vojarne 204. vukovarske brigade. Nakon ručka učenici su poslušali edukativna predavanja „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“ nakon kojih su se prijavili u novootvoreni hostel "Dubrovnik". Poslije podne učenici su proveli sa svojim nastavnicima u slobodnoj šetnji Vukovarom.

Nakon večere učenici su imali organiziranu disco večer u objektu "Quo Vadis" gdje su se mogli zabaviti i upoznati s osmašima iz drugih škola.

Drugi dan započeo je odjavom iz hostela i doručkom.

Prijepodnevni obilasci su započeli odlaskom u podrum Vukovarske bolnice.

Tamo su učenici pogledali kratki film o stradavanjima bolnice 1991. i obišli podrumske prostore bolnice.

Nakon toga otišli su na Memorijalno groblje žrtava domovinskog rata i na mjesto masovne grobnice Ovčara gdje su minutom šutnje odali počast ubijenima. Kratko su se zadržali kod Vodotornja i produžili do Spomen doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Učenici su se zatim vratili do vojarne.

U vojarni su uz pratnju obišli izložbu naoružanja na otvorenom, vidjeli eksponate vojne tehnike i oružje kućne radinosti koje je korišteno u Domovinskom ratu. Slušali su predavanje "Sjećanje na domovinski rat" i vidjeli prikaz srpskog koncentracijskog logora Stajićevo.

Nakon toga imali su stanku za ručak. Obilazak Vukovara završio je odlaskom u Školu mira gdje su sudjelovali u kvizu. U ranim poslijepodnevnim satima krenuli su svojim kućama.

Ovim putem želim pohvaliti naše osmaše za lijepo i primjereno ponašanje tijekom cijelog boravka u Vukovaru.

objavio: Tihana Svoren Kolarec   datum: 10. 9. 2017.