Korizmenim odricanjem pomažemo potrebitima - posjet naših učenika Domu za odgoj djece i mladeži

Posjetili smo Dom za odgoj djece i mladeži u Osijeku te ih darivali slatkišima koje smo prikupljali tijekom korizme.

Korizma je za sve kršćane posebno vrijeme, vrijeme kada se svatko od nas priprema da dostojno, spokojno i čistoga srca dočeka najveći kršćanski blagdan – Uskrs. Mladi ponekad i ne znaju što zapravo simbolizira korizma, koja je svrha odricanja i tih 40 dana pripreme. Korizmeno vrijeme pravo je vrijeme da se mladi podsjete i razmisle o tome što im je u životu važno. Odricanjem od nečega nama važnoga, a ujedno pomaganjem drugima nesebičnim dijeljenjem, postajemo slični Isusu, slijedimo njegov primjer i pružamo primjer drugima. To je cilj četrdesetodnevnoga odricanja.

Stoga smo u prostorima naše škole pripremili kutiju u koju su naši učenici tijekom korizme mogli ostaviti pokoju čokoladicu, bombone ili slično tome, svjesni da svojim odricanjem pomažu drugima.

Korizma se bližila kraju, pa je i tako naša humanitarna akcija, koju smo provodili tijekom korizme u našoj školi, dobila svoju svrhu - sve slatkiše i grickalice koje smo prikupili donirali smo Domu za odgoj djece i mladeži u Osijeku, da onima kojima je najteže u ovom blagdanskom razdoblju bude malo lakše i slađe.

Nekoliko učenika vjeronaučne skupine, zajedno s vjeroučiteljicom i pedagoginjom, u srijedu 12.4. posjetilo je Dom. Djelatnica Doma, psihologinja, provela nas je kroz nekoliko prostorija, objasnila nam principe rada te rado odgovarala na sva naša pitanja.

Dom skrbi za otprilike 50 djece, koja su većinom u domu radi neadekvatnih uvjeta života u obiteljskom domu, obiteljskih problema  ili problema u ponašanju. U Domu se trenutno i nalazi desetak djece iz Egipta, Sirije i Afganistana koji su ovdje zbrinuti jer su za vrijeme migracije kroz Hrvatsku pronađeni bez roditelja ili obitelji. Njihova budućnost je još neizvjesna jer se još uvijek traga za njihovim obiteljima  i rješenjem što i kuda s njima.

Nadamo se da će naši učenici i dalje biti svjesni kako ne treba pomagati drugima samo u vremenima pred Božić i Uskrs, već da im pomaganje, vlastito odricanje nečega u korist i pomoć drugome bude svakodnevna žrtva. Cilj nam treba biti pomoći drugima svojim odricanjem, darovati drugima ono čega smo se mi odrekli, pa onda neće biti grižnje savjesti, jer ako pomognemo samo jednoj osobi, napravili smo veliku stvar. Onda ćemo osjetiti što znači korizma, osjetit ćemo sreću i zadovoljstvo koje čovjek osjeti kad pomogne nekomu, istinsku radost koja će proizići iz zahvale osobe kojoj smo pomogli. I to je jedan od preduvjeta koje moramo ispuniti da bismo dostojno dočekali Isusovo uskrsnuće.

Sretan i blagoslovljen Uskrs!

objavio: Valentina Čutura   datum: 13. 4. 2017.