Obilazak bioplinskog postrojenja Landija

U četvrtak 8.12.2016. učenici 8. razreda su u sklopu nastave fizike obišli bioplinsko postrojenje Landija u Tordincima snage 1 MW. Cilj obilaska je proširivanje i produbljivanje nastavnog gradiva, a budući da se u prvom polugodištu 8. razreda iz nastave fizike obrađuje električna struja, želja je bila pokazati učenicima kako se fizikalne zakonitosti primjenjuju u svakodnevnom životu, a posebno u industriji.

Bioplinsko postrojenje Landia nalazi se u mjestu Tordinci a u okolici postrojenja nalazi se farma muznih krava, čiji se stajski gnoj i gnojovka koriste kao supstrat za proizvodnju bioplina u bioplinskom postrojenju. Učenici su obišli kompletano postrojenje i objašnjen im je kompletan proces proizvodnje bioplina i električne struje.

Učenici 8. razreda ispred fermentora

Kao sirovine za proizvodnju bioplina koristi se stajska gnojnica s farme krava, kukuruzna silaža i još neke druge sirovine za bioplinsko postrojenje. Digestat koji nastaje prilikom proizvodnje bioplina koristi se kao organsko gnojivo za oranice, a kruti dio može se koristiti i kao stelja za krave.

Toplinska energija iz kogeneracijskih jedinica se ne iskorištava u potpunosti već se oslobađa. Postrojenje ima toplinsko sučelje za iskorištavanje otpadne topline a oko 40 % proizvedene toplinske energije koristi se za vlastite potrebe grijanja digestora.

Otpadna toplinska energija iz postrojenja za proizvodnju i korištenje bioplina može se iskoristiti na više načina:

-za grijanje prostorija u okviru postrojenja, objekata za držanje životinja, daljinsko grijanje, grijanje staklenika, …

-sušenje,

-za dodatnu proizvodnju električne energije (ORC - organski Rankineov ciklus)

Kod ORC sustava organski fluid se koristi kao medij potreban za pretvorbu toplinske energije u mehaničku, te kasnije u električnu. Na taj način omogućeno je učinkovitije iskorištavanje otpadne toplinske energije postrojenja.

Učenici 8. razreda ispred kogeneracijske jedinice

Tehnički podaci bioplinskog postrojenja Landia (izvor: Landia d.o.o)

Ukupna električna snaga postrojenja (kWe): 1.000

Planirana proizvodnja električne energije (kWeh/god): 8.200.000

Učinkovitost proizvodnje električne energije (%, nominalno): 40

Učinkovitost proizvodnje toplinske energije (%, nominalno): 60

Godišnji sati rada pogona za proizvodnju toplinkse i električne energije (h): 8.200

objavio: Danijel Mazur   datum: 9. 12. 2016.

« Ožujak 2024 »