„Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“

Učenici osmog razreda naše škole 6. i 7. rujna sudjelovali su u projektu

Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“.

S ciljem očuvanja sjećanja na Vukovar i Domovinski rat, Ministarstvo branitelja 2014. god. pokrenulo je projekt Javne ustanove "Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar" - mjesto na kojemu se na moderan, suvremen i dostojanstven način uči nove generacije o vrijednostima Domovinskog rata.

Učenici su u pratnji razrednika i učitelja povijesti stigli u Vukovar 6. rujna u 9.00 h. Program je započeo obilaskom Gradskog Muzeja Vukovar u Dvorcu Eltz, a nakon obilaska i šetnje centrom grada slijedio je obilazak Muzeja vučedolske kulture u Vučedolu.

Nakon posjeta muzejima slijedio je ručak, a nakon toga povratak u Memorijalni centar Domovinskog rata koji je smješten u prostorima bivše vojarne 204. vukovarske brigade. Učenici su poslušali edukativna predavanja „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“ te nakon prijave u novootvoreni hostel Dubrovnik slijedio je zasluženi odmor.

Prije večere prošetali smo do Vukovarskog vodotornja koji je simbol stradanja i otpora grada, a nakon večere učenici su imali organiziranu disko večer gdje su imali jedinstvenu priliku zabaviti se i upoznati sa ostalim osmašima iz drugih škola.

Tijekom drugog dana boravka učenici su u sklopu Memorijalnog centra (bivša vojarna), uz edukativnu pratnju obišli nekoliko postava:

eksponate vojne tehnike i naoružanja na otvorenom; izložbu pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu;

Sjećanje na domovinski rat – bitka za Vukovar te prikaz srpskog koncentracijskog logora Stajićevo.

Slijedio je obilazak memorijalnih lokacija: „Kukuruzni put“; Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti; podrum Vukovarske bolnice – Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991.; Memorijalno groblje žrtava iz domovinkog rata u Vukovaru; Spomen dom Ovčara i masovna grobnica Ovčara.

Slijedio je ručak i povratak u Memorijalni centar, gdje su učenici poslušali predavanja pod nazivom „Škola mira“, a nakon toga su po dva učenika iz svake škole sudjelovala u kvizu kao osvrt na informacije koje su dobili tijekom ova dva dana.

Dvodnevna izvanškolska nastava o Domovinskom ratu je svakako vrlo dobra dopuna aktualnom nastavnom planu i programu Povijesti u 8. razredu osnovne škole. Učenici su iznimno zadovoljni viđenim te osim što su dobili nova saznanja imali su priliku upoznati se i družiti sa osmašima iz drugih krajeva Lijepe naše.

objavio: Danijel Mazur   datum: 9. 9. 2016.