Obilježili smo Dan planete Zemlje sudjelujući u ekološkoj akciji Zelena čistka

Učenici i učitelji razredne nastave Osnovne škole Tordinci i Područne škole Antin obilježili su Dan planete Zemlje 26. travnja sudjelujući u najvećoj ekološkoj akciji čišćenja otpada u Hrvatskoj.

Zelena čistka – Let’s do it Croatia!  akcija je čišćenja otpada koja se provodi na razini cijele naše države , a ujedno je i najveći ekološki volonterski projekt u Hrvatskoj. Kako je naša škola i Međunarodna eko škola nismo dvojili o uključenju u ovu hvalevrijednu akciju kako bismo svojim djelovanjem dali doprinos za čišće i zelenije sutra no samim time nastojali potaknuti i ostale na uključenje u ovu akciju. Jedan od glavnih ciljeva kampanje Zelena čistka osvješćivanje je pravilnog odnosa prema okolišu te odgoj i obrazovanje za isti. Škole su ključni saveznici čistog okoliša i zajedno možemo pomoći da naša domovina bude čista i time još ljepša.

Akciju smo proveli u neposrednoj okolini naših škola, a nakon same provedbe sakupili smo sveukupno oko 27 kg otpada.

Tijekom same akcije čišćenja otpada pazili smo na okoliš u kojemu smo provodili akciju imajući na umu biljke i životinje koje tamo žive.

Ovakve važne akcije poučavaju i pripremaju učenike za prikladno djelovanje u društvu radi postizanja osobne i opće dobrobiti, stjecanju odgovornosti u pridonošenju pri stvaranju društva temeljenoga na održivosti. Izravno doprinose odgojno-obrazovnim ciljevima učenja i poučavanja međupredmetne teme Održivi razvoj, a najsnažnije na stjecanje znanja o raznolikosti prirode i razumijevanje složenih odnosa između ljudi i okoliša, razvijanje kritičkoga mišljenja te osobne i društvene odgovornosti nužne za održivost, razvijanje solidarnosti i empatije prema ljudima, odgovornosti prema svim živim bićima i okolišu te motivacije za djelovanje na dobrobit okoliša i svih ljudi te aktivno djelovanje u školi i zajednici s ciljem prepoznavanja potreba, osmišljavanja primjerenih i inovativnih rješenja i konkretnoga doprinosa zajednici.

Održivi razvoj pruža učeniku spoznaje o potrebama suvremenog doba na globalnoj i lokalnoj razini te spoznaje o raznolikosti prirode, nužnosti održivog upravljanja prirodnim dobrima.

Buđenje svijesti o stvaranju i važnosti odgovornog gospodarenja otpadom s ciljem očuvanja okoliša, prirode i planete Zemlje, koja je naše zajedničko dobro, prvi je korak na tom putu.

Neka nam svaki dan bude Dan planete Zemlje jer ona je jedini dom kojeg imamo, čuvajmo ga!

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 28. 4. 2022.

Ovaj mjesec: 2049