Obilježavanjem Dana smijeha prigodno smo zakoračili u drugo obrazovno razdoblje

Svjetski dan smijeha obilježava se čak 2 puta godišnje, 10. siječnja i 2. svibnja. To je već dovoljni pokazatelj koliko je smijeh važan i koliki utjecaj ima na naše psihičko zdravlje. Prigodnim aktivnostima vezanim uz Dan smijeha poželjeli smo da nam veselo ozračje traje cijelu školsku godinu!

Svjetski dan smijeha je 1998. godine utemeljio indijski liječnik Madan Katarie, a obilježava se s ciljem da potakne ljude da se što češće smiju jer je smijeh zdrav, obogaćuje nas, ali i sve kojima ga pružimo. Znanstveno je dokazano da je smijeh najbolji lijek protiv mnogih bolesti, prvenstveno protiv stresa koji je u suvremenome načinu života u svakodnevnome porastu.

Liječnici i znanstvenici nam poručuju da se trebamo smijati svaki dan jer smijeh liječi stres tako što u organizmu povećava razinu hormona sreće, a smanjuje razinu hormona stresa, dobra je tjelovježba jer potiče trbušne mišiće na rad, poboljšava rad imunosnog sustava, pogoduje radu srca i krvotoka jer kad se smijemo srce nam ubrzano kuca, protok krvi je brži i kisik brže dolazi u naše stanice . Smijući se borimo se i protiv depresije, anksioznosti i nesanice. Smijeh oslobađa od straha i zabrinutosti te pomaže smiriti bijes. Pridonosi i promjeni umnoga stanja, što povoljno utječe na liječenje bolesti.

Rezultati istraživanja pokazali su da je 70% oboljenja povezano sa stresom, a stres i negativne misli smanjuju se smijehom. Odrasle se osobe u prosjeku smiju 17 puta dnevno, a djeca to čine čak 300 puta u danu.

Stoga smo drugo polugodište odlučili započeti vedro, raspoloženo i sa širokim osmijehom na licu i uz želje da nam tako ostane cijelu školsku no i kalendarsku godinu.

Raznim aktivnostima nastojali smo izmamiti osmijeh na svakome nastavnom satu u ovom nasmijanom današnjem integriranom radnom danu : raznim igrama nasmijavanja na satu tjelesne i zdravstvene kulture, zabavnim matematičkim zadatcima sa prebrojavanjem osmijeha, čitanjem poučne poezije o osmijehu na satu Hrvatskoga jezika, šarolikim aktivnostima za poticanje smijeha na satu razrednika te sve začinili gledanjem zabavnih crtanih filmova iz serijala Tom i Jerry koji nam uvijek izmame osmijeh na lice.

Nakon svih aktivnosti možemo samo reći da smo doista ostvarili sve zadane ishode današnjeg dana, a osobito iz međupredmetne teme Osobni i socijalni razvoj jer smo stavili naglasak na zadani ishod koji nam je vrlo važan u svakodnevnom životu, a to je naučiti kako upravljati zadanim emocijama i ponašanjem jer kao što je Božidar Prosenjak rekao:

Osmijeh je kao
zeleno svjetlo na semaforu,
Kao slatko grožđe na stolu,
kao cika djece u toplome moru;
Osmijeh je kao novac
iz punog novčanika za beskućnika,
kao sloboda za uznika;
osmijeh je poput kruha
za gladna čovjeka.

Smiješiti se,
to nije posao lak.
Ti svojim osmijehom svijetliš
i razgoniš mrak.

Tvoj osmijeh je uvijek za druge
i samo za druge ga nosiš…
I, upamti dobro,
što više ga trošiš,
još više potom
tvoje srce puni životom.

Imati osmijeh na licu,
to ti je kao
hodati s vrećom
i sve oko sebe
darivati srećom.
Osmijeh je kao najljepši cvijet
za voljeno biće.
Iz osmijeha
mijenja se svijet
i bolji niče.

Zato smijte se što više, nađite vremena za smijeh i neka vam zdravlje bude na prvom mjestu..

„Nađite vremena za smijeh, to je melodija duše!“

Majka Terezija

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 10. 1. 2022.