Posjet učenika iz Poljske našoj školi

Nakon dugog iščekivanja zbog situacije s pandemijom, napokon je realiziran dolazak učenika iz Poljske u posjet našoj školi.

Gosti iz Poljske došli su iz škole koja nosi naziv Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej iz mjesta Przyszowa koje se nalazi na jugu zemlje. Za projekt "Young reporters" koji provode u okviru Transnacionalne mobilnosti učenika koji se financira iz Europskog socijalnog fonda odabrali su našu školu za partnera i domaćina u projektu zahvaljujući ranijoj uspješnoj suradnji dviju škola u eTwinning projektu „Say Hello to the World“ (2017./2018.). Taj eTwinning projekt koordinirale su učiteljica Monika Leśniak iz poljske škole i Tihana Svoren Kolarec iz naše škole te je predstavljao početak uspješne suradnje dviju škola.

Specifični ciljevi sadašnjeg projekta "Young reporters" su učenje o hrvatskoj kulturi, učenje engleskog jezika i unaprjeđenje suradnje s partnerskom školom, a ostvareni su tijekom višednevnog posjeta našoj školi.

3 učiteljice i 20 učenika iz Poljske stiglo je u našu školu 13. rujna kada su se upoznali sa svojim domaćinima - učenicima 7. i 8. razreda OŠ Tordinci. Na ulazu u školu smo ih svečano dočekali pjesmom (Himna škole i Oda radosti) i pozdravnim govorom našeg ravnatelja Antuna Maletića.

Učenici obiju škola su pripremili prezentacije kako bi bolje upoznali škole, mjesta i države iz kojih dolaze.

Učenici iz Poljske su za nas još pripremili i dva prekrasna plesa: tradicionalnu polonezu i flamanski ples.

Nakon službenog dijela programa učenici su proveli vrijeme upoznavajući se uz zakusku i slatkiše.

Popodne toga dana gosti su upoznali grad Osijek, njegove kulturne i prirodne znamenitosti.

Drugi dan boravka naši su učitelji pripremili zanimljive radionice za naše goste i domaće učenike u kojima su vježbali spretnost i timski rad, a nadasve usavršavali znanje engleskog jezika.

Poslije radionica gosti su posjetili sjedište Općine Tordinci i susreli načelnika gosp. Davora Adžića koji im je rekao nešto više o samoj Općini i nadolazećim projektima te ih je darivao s poklonima za uspomenu na njihov boravak u Tordincima.

Popodne su naši gosti upoznali Vinkovce, posjetili Gradski muzej i njegov arheološki i etno postav te su u centru grada doživjeli dašak Vinkovačkih jeseni.

Treći dan je bio predviđen za obilazak Vukovara i vučedolskog muzeja, a nakon toga za posjet Etno imanju Flinčec u Antinu koje ih je oduševilo. Gosti su uživali u gostoprimstvu domaćina gosp. Antuna Flinčeca i cijele obitelji.

Nakon obilaska Antina učenici iz Poljske i naši učenici 7. i 8. razreda su zajedno sudjelovali u sportskim igrama.

Četvrtak je bio zadnji dan zajedničkih aktivnosti. Ujutro su učenici 7. i 8. razreda te njihovi gosti iz Poljske otišli u obilazak Državne ergele Đakovo i đakovačke katedrale.

Iz Đakova su se uputili prema Parku prirode Papuk na izletište Jankovac. Nakon obilaska Jankovca učenici su zajedno proveli slobodno vrijeme te su i zaplesali na livadi. U suzama su se rastali jedni od drugih jer su tijekom tjedna nastala brojna prijateljstva i simpatije.

Naravno, pobrinuli smo se da naši gosti ne odu kući praznih ruku pa smo učenicima i učiteljicama pripremili poklon vrećice s proizvodima naših učenika i naše zadruge.

Nadamo se da ćemo moći uzvratiti posjet našim prijateljima iz Poljske na proljeće.

Željela bih zahvaliti svim učiteljima i učiteljicama koji su na svoj način doprinijeli ovom projektu i priuštili gostima nezaboravno iskustvo.

objavio: Tihana Svoren Kolarec   datum: 17. 9. 2021.