Slijepi Bartimej – upoznajmo, naučimo, pomozimo!

Učenici 3. razreda sudjelovali su ovaj tjedan u malom projektu kojeg je u sklopu redovne nastave osmislila vjeroučiteljica Valentina Čutura.

U trećem se razredu početkom drugog polugodišta obrađuje nastavna jedinica „Slijepi Bartimej“. U sklopu te jedinice učenici bi na primjeru biblijskog teksta o slijepom Bartimeju trebali prepoznati Isusovu ljubav i brigu prema svakom čovjeku te navesti primjere kako možemo jedni drugima pružiti pomoć i ljubav. Ova tema idealna je da se učenike senzibilizira prema osobama s invaliditetom (u ovom slučaju slijepima).

Nakon obrade biblijskog teksta učenici su prvo pogledali video o slijepoj djevojčici koja ide u 4. razred te su tako mogli vidjeti kako se slijepe osobe mogu integrirati u redovnu školu. Onda su upoznali Brailleovo pismo te različita pomagala za slijepe. Jedno od njih bila je i Brajična tablica za pisanje uz pomoć koje su učenici učili pisanje Brailleovim pismom. Upoznali su i igre prilagođene slijepim osobama (Domino, Čovječe ne ljuti se i šah za slijepe) te su ih rado isprobali i zaigrali jedni s drugima.

Pedagoginja Ivana Vinkler Komarić objasnila je učenicima kako pristupiti slijepoj osobi, kako se one snalaze u prometu, s kojim poteškoćama se susreću u svakodnevnom životu, te kako im mi možemo pomoći. Pričala im je i o školama za slijepe. Učenici su rado postavljali pitanja koja su ih zanimala.

objavio: Ivana Vinkler Komarić Valentina Čutura   datum: 29. 1. 2021.