Lino ploča u nastavi na daljinu

Kako organizirati nastavu na daljinu? Mogu li učenici uspješno učiti na ovaj način? Kako nastavu učiniti zanimljivom? Na koji način ostvariti komunikaciju s učenicima? Ovo su neka od pitanja koja si učitelji svakodnevno postavljaju i traže odgovore na njih.

U potrazi za odgovorima ovih sam dana odlučila isprobati neke nove web alate te njima olakšati nastavu svojim učenicima, učiniti je zanimljivijom te ostvariti komunikaciju s njima. Jedan od tih alata je i lino.

Lino je alat koji možemo koristiti kao digitalnu oglasnu ploču ili pano. Na njega se mogu dodavati elementi zvani "stickies" - naljepnice na koje učenici jednostavno mogu upisati kraći ili dulji tekst. Učenici prema želji biraju boju naljepnice te veličinu fonta. Osim teksta na ploču se mogu lijepiti i fotografije.

Alat je besplatan za korištenja, a registracija je veoma jednostavna. Nakon kreiranja i imenovanja svoje ploče lako ju je postaviti na razrednu web stranicu. Korištenje ploče je jednostavno i učenicima je zanimljivo.

Ovo je jedan od alata koji nekoliko puta tjedno postavljam uz određene zadatke na našu razrednu stranicu. Na prvoj slici lino nam je poslužio kao izlazna kartica na kojoj su učenici  trebali napisati što su taj dan naučili gledajući obrazovne sadržaje na HRT3. Na drugoj slici lino nam je poslužio kao pano na koji su učenici postavili svoje likovne radove.

Na trećoj slici učenici su na ploču postavili tekstove o pticama o kojima su proveli samostalno istraživanje. Na taj način mogli su vidjeti radove ostalih učenika, naučiti više o pticama naših krajeva te provesti samovrednovanje i vršnjačko vrednovanje.

Lino je zanimljiv i jednostavan alat koji pruža brojne mogućnosti te omogućuje kvalitetniju i zanimljiviju nastavu.

objavio: Marija Banić   datum: 31. 3. 2020.