Natjecanje u čitanju naglas

25. listopada 2019. u  Gradskoj  knjižnici i čitaonici Vinkovci održano je Županijsko natjecanje u čitanju naglas na kojemu je sudjelovao i naš učenik.

U konkurenciji između 18 natjecatelja na razini naše Vukovarsko -srijemske županije našu školu je predstavljao učenik 5. razreda Dorijan Kalem pod mentorstvom učiteljice Andreje Vincek Ević. Natjecanje se provodi na inicijativu Gradske knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac iz Siska i Hrvatske mreže školskih knjižničara s ciljem poticanja čitanja kod djece i mladih.

Svi su natjecatelji pokazali izuzetno umijeće lijepog čitanja, a Dorijan je sve prisutne oduševio sigurnim, razgovijetnim i izražajnim čitanjem ulomka iz priče Šuma Striborova, Ivane Brlić - Mažuranić za što je i pohvaljen. Ciljevi natjecanja su poticanje i popularizacija knjige, čitanja i čitanja naglas, razvijanje ljubavi prema knjizi i čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena, unaprjeđenje čitalačkih sposobnosti učenika, naglašavanje čitanja kao temelja cjeloživotnog obrazovanja, poticanje usmenog izražavanja, razvijanje motivacijskih sposobnosti.

Sudjelujući na natjecanju učenici stječu novo iskustvo javnog nastupa uz izražajno čitanje, dobivaju priliku govoriti o knjizi i predstaviti je drugim sudionicima te naposlijetku tako i promicati čitanje. Svi natjecatelji su za svoj trud i rad pohvaljeni od članova prosudbene komisije te pozvani na daljnje sudjelovanje u ovom natjecanju i sljedeći put.

Ideja za ovo natjecanje nastala je u Narodnoj knjižnici i čitaonici Vlado Gotovac Sisak i Osnovnoj školi 22. lipnja Sisak. Natjecanje je osmišljeno prema nizozemskom projektu „Nacionalno natjecanje u čitanju" o kojem više možete doznati na: http://www.denationalevoorleeswedstrijd.nl

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 30. 10. 2019.