Upoznali smo prirodne i kulturne znamenitosti Dalmacije i Like

Zadnji tjedan nastave u periodu od 10.6. do 14.6. učenici trećih i četvrtih razreda OŠ Tordinci i PŠ Antin te sedmog i osmog razreda OŠ Tordinci proveli su na školskoj ekskurziji - Školi u prirodi zamijenivši klasičnu nastavu u učionici s učionicom na otvorenom u Pakoštanima.

Učenici su putovanje  započeli u ponedjeljak 10. lipnja u pratnji stručnog vodiča te svojih razrednica Sanje Božić, Lidije Flinčec, Marije Banić, Lucijane Marković i Andreje Vincek Ević te razrednika Marka Ivića. Već prvi dan putovanja posjetili smo i razgledali kraljevski grad Nin i solanu u Ninu. Nakon obilaska uslijedilo je putovanje prema Zadru te razgled grada Zadra (Pozdrav Suncu, Morske orgulje, zgrada Sveučilišta, Forum Romanum, crkva sv. Donata, katedrala sv. Stošije, Kalelarga, crkva sv. Šime, Trg pet bunara...). Nakon kratkog osvježenja nastavili smo putovanje do  Pakoštana. Po dolasku u Pakoštane uslijedio je smještaj u hotel Marin gdje smo boravili tih dana.

Poslijepodnevni sati svakog dana bili su rezervirani za kupanje i sport, a večernji za zajedničko druženje i ples u kojima smo doista uživali.

Drugi dan obišli smo Biograd na Moru gdje smo posjetili Zavičajni muzej s jedinstvenom zbirkom „Teret potopljenog broda iz 16.stoljeća“ i uživali u šetnji gradom dok smo se treći dan uputili u NP Krka. Vožnja brodom na relaciji Skradin - Skradinski buk i natrag bila je prekrasno iskustvo u kojemu smo uživali razgledajući prirodne ljepote Krke te Visovačkog i Prokljanskog jezera. Četvrtoga dana uputili smo se u Šibenik. Razgled grada započeo je s Tvrđavom sv. Mihovila. Nastavili smo razgled i ostalih znamenitosti grada: spomenik kralju Petru Krešimiru IV., kazalište, crkva sv. Ivana, crkva sv. Krševana, gradska vijećnica, Palača Pelegrini, franjevački samostan, katedrala sv. Jakova.

Peti dan nakon doručka uslijedilo je pakiranje prtljage i kupnja potrepština za put. Nakon ručka krenuli smo prema Smiljanu. Uslijedio je razgled Memorijalnog centra u rodnoj kući Nikole Tesle. Vidjeli smo i crkvu sv. apostola Petra i Pavla, spomenik Tesli, ispitnu stanicu s transformatorom, turbinu i brod na bežično upravljanje, a u multimedijalnom centru prikazali su nam i dokumentarni film o životu i radu N.Tesle.

Sretni i zadovoljni krenuli smo prema Tordincima puni dojmova i novih znanja koje smo prikupili. Ova zajednička ekskurzija učenika naše škole učvrstila je zajedništvo svih njenih sudionika i pružila nam nezaboravno iskustvo. U iščekivanju novog susreta s morem i zajedničkog druženja nosit ćemo uspomene na prekrasno druženje u našim srcima.

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 4. 7. 2019.