Kulturno- povijesna baština našeg zavičaja

3.12. 2018. učenici 3. razreda OŠ Tordinci i PŠ Antin proveli su u obilasku Etno kuće Antuna Flinčeca iz Antina.  Ljubazni domaćini organizirali su nam nezaboravan povratak u prošlost uz sručno predavanje o životu naših predaka i važnosti  njegovanja kulturne baštine.

Kao dio  nastave prirode i društva te u sklopu obilježavanja Europske godine kulturne baštine učenici 3.razreda posjetili su Etno sobu i dvorište Antuna Flinčeca iz Antina.

Učenike je dočekao kolekcionar Antun Flinčec  te im je pokazao etno sobu i predmete koje skuplja dvadesetak godina. Učenici su vidjeli na čemu se nekad pisalo u školi te kako su izgledale pernice u kojima su se čuvale pisaljke.
   Vidjeli su stare slike i karte, knjige, razglednice, kredence, narodnu nošnju, staru obuću, posuđe, alate, stara kola, saonice, plugove, sve od šerpe do fenjera.
   Dječaci su isprobali šljem, a djevojčice su pokazale zanimanje za stare lutke i kolijevku.
   Da nam dječica ne bi bila gladna pobrinula se učiteljica Lidija pripremivši nam pizzete, čaj i kolače.

Za dobrodošlicu učenici 3.razreda iz PŠ Antin s učiteljicom Lidijom Flinčec pripremili su igrokaz Kod bake Kate i dida Đure u gostima. Pjesmom i običajima uoči blagdana Svetog Nikole i Božića prikazali su nam život naših baka i djedova, a  svi su dobili i mali poklon od svetog Nikole.

Puno smo naučili o nekadašnjem životu ljudi u našem zavičaju. Učenici su shvatili važnost skupljanja i čuvanja starih predmeta te su i sami izrazili želju da bi i oni jednog dana skupljali predmete za nove generacije.

Pjesmom Škripi đeram završili smo naš posjet.
Zahvalili smo se domaćinima na lijepom dočeku i upisali se u knjigu dojmova.

objavio: Marija Banić Lidija Flinčec   datum: 6. 12. 2018.