Cjelovito učenje uz radne bilježnice "Nina i Tino - tajne mudrih sova"

Učenici kombiniranog razrednog odjela 3. i 4. razreda Osnovne škole Tordinci rado su se odazvali na poziv za sudjelovanje u projektu za cjelovito učenje putem radnih bilježnica “Nina i Tino - tajne mudrih sova“ koji se odvijao tijekom školske 2017./18. godine.

Rad na posebno konceptiranoj radnoj bilježnici izdavačke kuće Profil Klett d.o.o. odvijao se tijekom školske godine samostalnim radom uz redovnu nastavu no i kroz aktivnosti izvannastavne Kreativne eko skupine “Prijatelji prirode” koju vodim već nekoliko godina. Rad na radnim bilježnicama omogućio je učenicima nov način učenja i rješavanja zadataka koji se temeljio na zadatcima koji su bili sveobuhvatni te su u njima morali povezivati nastavno gradivo ostalih obrazovnih i odgojnih predmeta. Takav način rada na učenike je djelovao  motivirajuće, a rješavanju zadataka su pristupali sa znatiželjom i promišljanjem. Bilježnice su im omogućile lakše, prirodnije i učinkovitije učenje te motivirale i ohrabrile učenike na nove načine učenja i razmišljanja. Učenici su sa osobitim zanimanjem pristupali rješavanju zadataka u obliku osmosmjerki, sudoku, raznih mozgalica ili tablica te raznih grafikona. Na taj način nadograđivali su obrađene sadržaje propisane nastavnim planom i programom za treći i četvrti razred. Osobito me veselilo što sam na svakom novom satu dok su moji učenici rješavali zadatke svjedočila njihovom napredovanju u samostalnosti u učenju, jačanju samopouzdanja, razvijanju njihove potrebe za učenjem kroz istraživanje, povezivanje dosada naučenih sadržaja na nov i učinkovit način te zaključivanju koje je bilo sve kvalitetnije i smislenije. Zadatke sam uspješno uklopila u rad izvannastavne skupine na kojoj sa učenicima obrađujem zanimljive eko teme vezane za obilježavanje važnih eko datuma naše škole no i s radom naše školske zadruge. Radne bilježnice obiluju raznim tipovima zadataka u kojima se od učenika traži aktivno promišljanje i primjena znanja iz eko tema, očuvanje prirode i njenih resursa kao preduvjet kvalitetnijeg života i stjecanje odgovornosti za prirodu oko nas na lokalnoj i globalnoj razini. Aktivnosti rada na radnim bilježnicama rezultirale su aktivnim učenicima koji su učili s razumijevanjem kroz povezivanje područja nastavnih predmeta (hrvatski jezik, matematika, priroda i društvo) te međupredmetnih tema (osobni i socijalni razvoj, učiti kako učiti, poduzetništvo, zdravlje, sigurnost i zaštita okoliša, građanski odgoj i obrazovanje) i nisu puko usvajali znanja nego su se pripremali za cjeloživotno učenje. Kao završna aktivnost rada naposlijetku je održan Kviz znanja koji smo s nestrpljenjem dočekali 17.5.2018., a koji se održavao na razini cijele države. Nakon održanog kviza pregledom testova, najbolje su znanje pokazale naše učenice koje su osim diplomama nagrađene i medaljama mudrih sovica. Svi učenici u razredu dobili su nagrade za sudjelovanje i diplome za uspješno sudjelovanje te trud i zalaganje u radu. Zadovoljni i ispunjeni novim saznanjima nadamo se da ćemo i iduće godine moći ponoviti ovo vrijedno iskustvo.

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 5. 7. 2018.