Odabir budućeg zanimanja sve je bliži

Naše osmaše očekuju važni životni izazovi. Da bi im olakšali izbor upoznali smo ih s brojnim zanimanjima i školama.

Kako se bliži kraj godine tako i naši osmaši trebaju sve više razmišljati, ne samo o ocjenama, nego i što će biti njihov životni poziv. Teška je to odluka pa smo im pokušali pomoći predstavljanjem raznih škola i zanimanja.

Prva škola s kojom su se susreli je privatna gimnazija Gaudeamus iz Osijeka koju je došao predstaviti jedan njihov profesor koji je ujedno i bivši učenik ove gimnazije. Iako zvuči nedostupno i skupo učenici su imali priliku vidjeti i čuti sve prednosti pohađanja ove škole.

Drugi korak je bio posjet pedagoginje na satu SRO gdje im je detaljno objasnila sve vezano uz upise i predstavila srednje škole u Vinkovcima i Osijeku.

Da ne bi bilo samo na priči učenici su u pratnji razrednice imali priliku otići na dane otvorenih vrata u srednje škole u Vinkovce. Prilikom obilaska detaljno su se upoznali sa zanimanjima u Drvodjelsko tehničkoj školi i vidjeli da u njoj ima mjesta i za djevojke, a ne samo za mladiće.

Nakon isprobavanja alata u školskoj radionici upoznali su se i sa informatičkom stranom ovih zanimanja te radom na većim strojevima. Ovo su im predstavili sami učenici pomoću prezentacija koje su pripremili. Rad na velikim strojevima za obradu drva demonstrirala je najuspješnija učenica u školi.

Obilazak je uključio i predstavljanje Tehničke škole Ruđera Boškovića. Tamo su im nastavnici kroz praktičan rad nastojali pokazati zašto da upišu neko od ponuđenih zanimanja.

Obilazak je završio u slatkom tonu. Budući slastičari su priredili delicije za degustiranje, a budući konobari su nudili fine, bezalkoholne koktele za osvježenje. Dok su se sladili imali su priliku vidjeti modnu reviju koju su pripremile učenice tekstilnog odjela i nagrađene frizure budućih frizerki.

Puni dojmova i novih saznanja vratili su se kući.

No tu nije kraj. Da ne bi ostalo koje neodgovoreno pitanje u zraku pobrinula se gospođa iz Centra za informiranje i savjetovanje o budućoj karijeri iz Vukovara. Ona im je bila gošća na SRO i detaljno objasnila sve o odabiru budućeg zanimanja, koja se zanimanja više traže, kako se profesionalno orijentirati. Učenici su joj mogli postavljati pitanja o svemu što ih zanima. Na kraju su dobili i kontakt podatke ako im je još uvijek potrebna dodatna pomoć u ovako važnom životnom odabiru.

Sada samo treba iskoristiti vrijeme koje je preostalo za popravak ocjena i puno razmišljanja prije nego donesu konačnu odluku. Do kraja godine u tome će im pomoći razrednica i pedagoginja s nizom aktivnosti koje su im još priredile.

objavio: Tihana Svoren Kolarec   datum: 28. 4. 2018.